den funkar, men är knappt hälften så bra som "parachutes". julklapp från pappa julen 2002. -
tove
Mmmm.. Sweet -
FeSk
en av de bästa skivorna i min skivsamling. -
motiv
den funkar, men är knappt hälften så bra som "parachutes". julklapp från pappa julen 2002. -
tove
Mmmm.. Sweet -
FeSk
en av de bästa skivorna i min skivsamling. -
motiv
Genre: Melancholic -
Ossie
Den här skivan har jag inte velat köpa. Jag har inte velat vara ett Coldplay-fan. Men den är ju jävligt bra. Fick ge upp helt enkelt. -
obiwantjernobyl
Coldplays luftiga, symfoniska pop har episka ambitioner och Chris Martin verkar vilja omfamna hela världsaltet. Arrangemangen är storslaget anspråksfulla med alla sina ekon och alla sina musikaliska lager.
Det är oerhört snyggt förpackad musik och när sedan själva det musikaliska skelettet också är så stabilt är det bara att ge sig för den konstnärliga övermakten och inse att motstånd är lönlöst. Låtar som ”Politik”, ”In My Place”, ”God Put a Smile Upon Your Face”, ”The Scientist”, ”Daylight” och inte minst titelspåret går inte att vifta bort som några kommersiella dussinvaror. De är alla oerhört effektiva, vackra och kraftfulla verk.
Många håller ”A Rush of Blood to the Head” för Coldplays allra största stund. Det kan stämma, men är svårt att saga säkert. Vad som är säkert är att skivan blev en formidabel och välförtjänt framgång.
-
Anders P
sleeve missing -
frökenäsping